Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Menü

Tények és érdekességek a kávéról

Tények és érdekességek a kávéról

A kávé aromája több mint 700 anyagot tartalmaz és koffeinben gazdag.

A kávé eredeti otthona feltehetően Etiópia. A kávé a 15. században indult hódító útjára és az arabok közreműködésével Európába a 16. században érkezett. Ma ez az egyik legnépszerűbb ital a világon. A kávéról azonban más izgalmas érdekességeket is megtudhatunk, olyanokat, amikről eddig nem is hallottál.

A kávé az olaj után a második legtöbbet forgalmazott termék a világon. Ez a fekete italt vonzó befektetési termékké teszi. A kávé árát a londoni tőzsdék és a New York-i Intercontinental Commodity Exchange (ICE) határozzák meg. 2014-ben ára 12 hónap alatt 58%-kal nőtt, jobban teljesített, mint bármely nyersanyag.

A kávéfogyasztás világrekordja

A kávét általában forrón fogyasztják stimuláns koffeintartalma miatt. Az italt hámozott, őrölt, szárított és pörkölt kávébabokból állítják elő. Ezeket a bogyókat gabonának nevezzük, de ez botanikai szempontból nem helyes. A kávé cseresznye csonthéjas. Két vastag, kemény magból áll, amelyeket vékony húsos réteg vesz körül. Ez a mag (vagy gabona) hasonlít egy babra, és ezért - helytelenül, megszokásból, de - kávébabnak hívjuk.

Kávégyümölcs, kávécseresznye

De vizsgáljuk meg most egy érdekes kérdést: mi is a kávéfogyasztás világrekordja? 82 csésze 7 óra alatt! Ez szinte végzetes mennyiség. 10 csésze után egy átlagos felnőtt életveszélynek van kitéve. A tudósok azonban már régóta egyetértettek abban, hogy a kávé nem feltétlenül káros az egészségre, sőt hasznos is lehet. Mindenki tudja, hogy a felesleg káros, ezért meg kell találnunk, hol van a határ.

Dr. Chip Lavie - kardiológus és a Mayo Clinic Proceedings tanulmány (PDF) társszerzője szerint - napi 2-3 csésze fekete ital ártalmatlan és potenciálisan előnyös az egészségre. Rob van Dam, a Harvard Közegészségügyi Iskola járványügyi szakorvosa úgy véli, hogy napi négy csésze kávé nem káros az egészségére, mindaddig, amíg egészséges életmódot folytat a fogyasztó.

A Mayo Klinika tanulmánya arra a következtetésre jutott, hogy az 55 évesnél fiatalabb férfiak 50% -kal növelik a halálozás kockázatát, ha heti 28 csészénél többet isznak és nőknél ez a kockázat a kétszerese. A Rob van Dam tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik naponta akár hat csésze kávét isznak, nincs magasabb halálozási kockázat.

Most akkor mi az igazság?

A kávé fővárosa és a legnagyobb kávétermelője

Mit gondolsz, melyik hely tekinthető a kávé fővárosának? Seattle, amely egyébként Starbucks szülőhelye is. A hetvenes évek elején a társaság csak egy kis üzlet volt a régi Pike Place piacon, Seattle-ben. Ma a 64 országban 22 500 telephellyel és 21,5 milliárd dolláros árbevétellel rendelkező Starbucks a világ legnagyobb pörkölő és kiskereskedője.

Starbucks Seattle

A kávétermelés egyharmada Brazíliából származik. A világ egyetlen országának sincs akkora hatása a kávépiacra, mint Brazíliának, amely hagyományosan termelő ország. Ez a világhatalom évente több mint kétmilliárd tonna kávét exportál. Ez az összeg a világ termelésének egyharmadát jelenti.

A tökéletes pillanat és az ideális mennyiség egy eszpresszóhoz

Egyes tanulmányok szerint a legjobb alkalom egy csésze kávéra 14: 15-kor. Ebben a pontos pillanatban van a legkevesebb energiánk. Mint már tudjuk, a koffein stimuláló hatású. Kimutatták, hogy a kávé javítja az éberséget, a koncentrációt és az állóképességet. Szerintem ezt nem kell kimutatni, érezzük... :-)

14:15 a legideálisabb pillanat kávéivásra

Tudta, hogy körülbelül 40 kávébabra van szükség egy jó eszpresszó elkészítéséhez? A kávébab pörkölésénél több mint 700 aroma molekula szabadul fel. A pörkölt kávészemeket őrölve és őrlés nélkül értékesítik.

A legnagyobb kávéfogyasztók és a legdrágább kávé

Világszerte 1,6 milliárd csésze kávét iszunk naponta: a skandinávok a legnagyobb fogyasztók. Skandináv országok határozottan a világ legnagyobb kávékedvelői. A skandinávok átlagosan napi 4,3 csésze kávét fogyasztottak a 2002-2006 közötti időszakban. A finnek napi 5,4 csészével vezettek. Belgiumban és Luxemburgban a fogyasztás ebben az időszakban napi 3,8 csésze volt.

A világ kávéfogyasztói

A hollandok ebben az időszakban naponta 3,2 csészét ittak. A kávéfogyasztás az Európai Unió egészében eléri a személyenként 2,2 csészét naponta. A britek többnyire teát isznak. Kávéfogyasztásuk napi 1,2 csészére korlátozódik. Európán kívül a legnagyobb kávéfogyasztók az Egyesült Államokban és Kanadában élnek. A kávéfogyasztás nem olyan népszerű a termelő országokban, kivéve Brazíliát és Costa Ricát. Mit gondolsz, miért?

Az Egyesült Államokban az emberek naponta 400 millió csészét isznak. Ezzel a mennyiséggel 14 Szabadság-szobrot lehetne kitölteni. Nem meglepő, hogy mennyiségét tekintve az amerikaiak a világ legnagyobb italfogyasztói. Együtt évente 164 milliárd csészét fogyasztanak, ami napi 400 milliónak felel meg.

Kíváncsi vagy arra a kávéra, amelyet soha nem fogsz megvásárolni? A világ legdrágább kávéja a „Fekete Elefántcsont”, és kilogrammonként több mint 1000 dollárba kerül. Ezeket a kávébabokat 15–70 órán át emésztik az elefánt gyomrában, mielőtt fogyasztásra készek lennének.

Ezt a fajtát a Black Ivory Coffee Company Ltd. gyártja az észak-thaiföldi Arabica kávéból. Ezeket a szemeket először az elefántok fogyasztják el. Amikor az állatok megemésztették őket, az ép szemeket a székletükbe gyűjtik. Ezek a szemek természetesen ritkák, és ezt a kávét néhány luxushotelben szolgálják fel, csészénként 50 dollárért.

Neked lenne hozzá gusztusod?