Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Menü

Tejhab készítése

Tejhab készítése

Édes izgalom a tejhabosítás...

A baristák munkájának egyik leglátványosabb eleme a tejhab elkészítése. Ha valaki már tud jó tejhabot csinálni, megnyílik az út a tejhalommal dúsított kapucsínó, a sűrű habbal díszített  machiato és a szemet gyönyörködtető latte art felé. A technikás művelet tökéletes elvégzése a jó barista egyik ismérve.

A tejhab új szintre emeli a kávékészítést. Az eszpresszóval alkotott tökéletes házassága elvezet minket a hagyományos eszpresszótól a és tejeskávétól a kávézók kedvenc, látványos italka felé. És nem utolsó sorban, könnyű lenyűgözni másokat azzal, ahogy a vasárnapi reggelink mellé igazi olasz kapucsíłnót készítünk.

A tökéletes tejhab titka: sokkal könnyebb elkészíteni, min t hinnénk! Ha már tudjuk az alapokat, némi gyakorlás és már megy is, mint a karikacsapás.

A szükséges eszközök:

  • tej
  • hőmérő
  • gőzkaros presszógép
  • kancsó

Kancsó a tejhabosításhoz

1. lépés - A megfelelő kancsó

Ha látványos latte artot akarunk készíteni, a legjobb olyan edénnyel dolgozni, amelynek hegyes csőre van. Elvileg bármekkora kancsót választhatunk, azonban a túl nagy méret hátrányt is jelenthet. A 6 decisnél nagyobb eszközök azért nem ideálisak, mert megnehezítik, hogy a tej a megfelelő hőmérsékletű legyen.

2. lépés - A tej beleöntése

Mindig hideg, közvetlenül a hűtőből kivett tejet használjunk!

3. lépés - A gőzkar használata

Döntsük meg nagyon enyhe szögben a kancsót és vezessük a gőzkart épp a tej felszíne alá. Amint ráengedjük a gőzt, mutatós örvényt figyelhetünk meg. Ha eközben afféle szívó-szortyogó hangot hallunk, jól csináljuk!

4. lépés - A tej felhabosítása

Vezessük a gőzkar hegyét - vagyis azt a nyílás, ahol a gőz távozik - közelebb a felszínhez. Akkor jó, ha a tej tetejét örvénylés vonja be és azon mikrohab kezd fejlődni. Ez szükséges a latte arthoz is.

5. lépés - A kancsó mozgatása

Amint fejlődik és duzzad a hab, nagyon óvatosan, fokozatosan kell lefelé engedni az edényt úgy, hogy a gőzkar teteje mindig a tej felszínénél maradjon. Így lehet ugyanis a folyadékba buborékokat varázsolni.

6. lépés - A tej melegítése

Has a tej térfogata már 50%-kal megnőtt, mártsuk a kart mélyen a kancsóba, hogy a tej többi részét is átmelegítsük. Ne legyen a hőmérséklet 70 C felett - azt a pontot elérve ugyanis a tej fehérjéi elkezdenek kicsapódni és a gondosan készített hab megsemmisül! Segít, ha hőmérővel figyeljük a folyamatot. Ha nincs kéznél, fogjuk egyik kezünkkel a kancsót és addig habosítsuk a tejet, amíg az edényt már kellemetlenül melegnek nem érezzük.

7. lépés - Kitöltés

Ütögessük meg a kancsót, hogy a buborékok leülepedjenek, majd öntsük a habot az eszpresszóra.

Fontos még megjegyezni, hogy a jó presszógép gőzkaros és nem gázkaros!

Dizájnos presszógép