Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Menü

Szeptember 29. a kávé világnapja

Szeptember 29. a kávé világnapja

Hivatalosan azonban csak 2009. óta ünnepeljük szeptember 29-én, a sokak által szeretett ital világnapját.

A kávé világnapja

A kávé világnapja alkalmából lássunk hát néhány érdekes tényt a kávéról, melyeket talán a legnagyobb kávérajongók sem tudtak:

  • A kávé az olaj után a világ második legnagyobb értékben forgalmazott kereskedelmi terméke.   
  • A kávéhoz tejszínt öntve 20%-al hosszabb ideig képes meleg maradni.
  • Az ókori arab kultúrában a nők egyetlen okkal válhattak el férjüktől, ha az pocsék kávét főzött.
  • A kávé igazából egy gyümölcs, a bogyós gyümölcsökhöz tartozik.
  • A világ egyik legdrágább kávéja a Kopi Luwak, azaz a Cibetmacska kávé. Ennek ára 350 euró körül mozog kilónként.
  • Az amerikaiak átlagosan évi 1100$-t költenek kávéra, körülbelül 21$-t hetente. Ez éves szinten egy új telefon ára.
  • A finnek fogyasztják a legtöbb kávét a világon, átlagosan napi 5 csészét per fő.
  • Brazília termeli a világ kávéjának a 40%-át.
  • A kávé két fő típusa az Arabica és a Robusta. Az utóbbi savasabb, kesernyésebb ízű és magasabb koffeintartalommal rendelkezik. Az Arabica lágyabb, enyhén savas ízű, alacsonyabb koffeintartalommal.
  • A világ legdrágább kávéja a Black Ivory Coffee. Akár 1.100 dollárba is kerülhet a kilónkénti ára (330.000 Ft). A cibetmacska helyett, a kávébabok itt a Thai elefántok emésztőrendszerén haladnak át először, mielőtt feldolgozásra kerülnének.
  • Észak-Korea tartja a világ legnagyobb jegeskávéja rekordot, egy 14,228 literes csésze americano kávéval.
  • Az amerikaiak átlagosan 400 millió csésze kávét fogyasztanak naponta.

A kávé világnapja


Érdekességek a kávéról

Mi, magyarok Európában az évi 2-2,5 kilogrammos kávéfogyasztással nem számítunk a komoly kávékedvelő nemzetek közé. Összehasonlításképpen: a finnek évente csaknem 12 kilogramm kávét fogyasztanak, ami átlagosan napi 5 csészét jelent per fő. Az olaszok háromszor, a spanyolok kétszer többet isznak, mint mi (5,7 és 4,5 kiló/év). Négy kávéfogyasztóból három a klasszikus pörkölt kávékat részesíti előnyben, ugyanakkor a fiatalabbak között egyre népszerűbbek az instant kávék és a kapszulás megoldások is.

A kávé története

A kávé felfedezéséről többféle mendemonda kering, a leghitelesebb történet a XIV. századra nyúlik vissza, amikor is állítólag egy etióp kecskepásztor arra lett figyelmes, ha kecskéi egy bizonyos bokor piros termését legelik, akkor felélénkülnek. A pásztor begyűjtötte a cserje piros bogyóit, s elvitte a közeli kolostor szerzeteseinek. Azok forró főzetet készítettek a bogyókból – megfőzték az első kávét. Az ital hatásosnak bizonyult, felélénkültek tőle, ezért rendszeresítették, főleg az éjszakai szertartások, imaórák előtt ittak a főzetből.

Magyarországon nagy valószínűséggel a törökök 150 éves megszállása alatt terjedt a „fekete leves”. Széles körben azonban csak Buda visszafoglalása után ismerték meg az országban. Zrínyi Miklós a Szigeti veszedelem című művében írja le először a kávé szót: "Egymás közt sok dologról beszélgetnének. Kávét kicsin finchából hörpölgetének…"

1714-ben megnyílt az első magyar kávéház, majd rövid időn belül számuk megsokszorozódott. A kávéházak pedig a szellemi és művészi világ központjává váltak. 

Mivel a víz után a kávé a leggyakrabban fogyasztott ital a világon, így joggal érdemel meg egy saját világnapot. 

A kávé világnapja Japánból ered, ahol elsőként tartották meg a világnapot 1983-ban. Hivatalosan azonban csak 2009 óta ünnepeljük szeptember 29-én, a sokak által szeretett ital világnapját.

Érdekes, mert szakértő barátunk ezt másképpen tudja:

A Kávé Világnapja minden évben április 14-én kerül megrendezésre. Ez a nap a kávékultúra és a kávétermelők elismerésének és ünneplésének szentelt időpont. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a kávétermelés és -fogyasztás fontosságára, valamint azokra az emberekre, akik a kávégazdaság különböző aspektusaiban dolgoznak.

A Kávé Világnapja során kávézók, kávéüzletek, kávéfőzők és más kávéhoz kapcsolódó vállalkozások és szervezetek gyakran különleges rendezvényeket, promóciókat vagy kávészemlét szerveznek. Emellett az esemény keretében az emberek megoszthatják kedvenc kávéélményeiket és információkat a kávétermelésről és -feldolgozásról.

A Kávé Világnapja egy jó alkalmat nyújt a kávé iránt érdeklődőknek, hogy jobban megismerjék a kávécserje termesztését, a kávépörkölést és a különböző kávéitalok elkészítésének módjait. Ezen a napon a kávéipar szereplői és a kávérajongók egyaránt összegyűlhetnek, hogy ünnepeljék a kávé sokszínűségét és ízvilágát.

Fontos megjegyezni, hogy a Kávé Világnapja nemzetközi esemény, és számos országban tisztelegnek a kávé iránt ezen a napon.