Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Menü

Méz(édes) gyógymód tippek

Méz(édes) gyógymód tippek

Méhlegelő - a virágpor gyűjtőhelye

A méhlegelőként látogatott növények nektárjának, virágporának jótékony hatását megőrzi a méz, amelyet a szorgos rovarok gyűjtenek tavasztól őszig. Az édes, aranyló méz gyorsan felszívódó cukorféléket, glükózt, fruktózt, továbbá értékes vitaminokat, enzimeket és számos ásványi anyagot tartalmaz. Összességében táplál, gyógyít és roborál (immunrendszert merősít).

A virágpor begyűjtése - szorgos méhecske - így lesz a finom méz

1. A méz kitűnő energiaforrás, 100 gramm 327 kcal-t (1367 kJ-t) tartalmaz, amelynek túlnyomó része, 81 gramm gyorsan felszívódó szénhidrát, víztartalma körülbelül 17 gramm. Emellett B1-, B2-,B3 (niacin), B5 (pantoténsav), B6-vitaminokat, folsavat (B9-vitamin), C-vitamint tartalmaz. Értékes ásványi anyagai: nátrium, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, vas, cink egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy regenerálja az izmokat.

2. Köhögés ellen jó hatású a hársfaméz, a kakukkfűméz és a levendulaméz. A vegyes virágméz is segíthet: 1 evőkanál mézet és 1 evőkanál frissen facsart citromlevet ajánlott lassan meginni. Télen egy kisebb lereszelt fekete retekhez adunk 1-2 evőkanál mézet, állni hagyjuk, amíg levet nem ereszt és ezt kell meginni.

Egy kanál méz és megmarad az egészség

3. Kielégíti az édesség utáni vágyat, aki nem cukorbeteg, az 1 evőkanál mézet bűntudat nélkül elszopogathat. Cukorbetegeknek sem tilos a méz, de előbb beszéljék meg a diabetológussal, hogy milyen fajta mézet fogyaszthatnak és alkalmanként mennyit ehetnek az aranyló finomságból.

4. A méz jótékonyan hat a sportolók teljesítményére és jól jön vizsgaidőszakban vagy dolgozatírás előtt is, amikor a szellemi teljesítőképesség fokozására van szükség.

Virágporban fürdőzik a méhecske

5. Meghűlés esetén a méz antibakteriális tulajdonságával hozzájárul a torokfájás enyhítéséhez: 1 evőkanál vegyes virágmézhez 1 zúzott fokhagymát adva apránként javasolt elszopogatni.

6. A méz természetes fertőtlenítő, antibakteriális és antimikrobiális tulajdonságai támogatják a sebgyógyulást - nehezen kezelhető lábszárfekélyek, nagy felületű hámsérülések esetén kifejezetten hatékony. A méz tisztán tartja a sebet, csillapítja a fájdalmat és elősegíti a gyógyulást.

Egy kanál méz és minden gondod elillan

7. Álmatlanság esetén segít a triptofán ezért lefekvés előtt érdemes meginni 1 pohár langyos tejet 1 kanál mézzel. A méz és a tej együtt édes álmokat hoz.

8. Érzékeny gyomrúaknak a repceméz a legjobb választás, esetleg az akácméz is javasolható, ellenben a napraforgómézet a gyomorbajosok kerüljék!

Vegyes virágméz

9. Megszépíti és táplálja a gyulladásra hajlamos, száraz bőrt. Pakolásként 1 evőkanál mézet 1 evőkanál tejföllel vagy natúr joghurttal kikeverünk és ezt a maszkot a megtisztított arcra, nyakra kenjük, majd 30 perc múlva lemossuk. Erre a célra a legjobb az akácméz.

Mézkúra az egészség megőrzése érdekében

10. Vérszegénység ellensúlyozására az akácméz és a repceméz a legjobb választás, mindkét fajtaméznek magas a vastartalma.

11. Általános egészségmegőrzésre bármelyik fajtaméz, elsősorban a sokféle nektár hasznos tulajdonságát ötvöző vegyes virágméz a legjobb választás.

Friss, finom méz

12. Megfázás kezelésére bármelyik méz jó választás lehet, de az akácmézet tartják leghatékonyabb segítségnek. Torokfájásra a napraforgóméz javasolható, de a repceméz is hatékony, fertőtlenítő hatásának köszönhetően.

13. Immunerősítésre a magas vitamintartalmú akácméz, gazdag beltartalmi értéke miatt a repceméz, valamint a változatos hatóanyagokat tartalmazóü vegyes virágméz is javasolt.

Lépre csurgó finom édes méz

14. Csontproblémák esetén, gyerekeknek a növekedés támogatására, illetve a csontritkulás megelőzésére az akácméz javasolható magas kalciumtartalma miatt.

15. Prosztatapanaszok esetén a napraforgóméz támogatja leghatékonyabban a terápiát, magas antioxidáns- és E-vitamin-tartalmának köszönhetően.

Szorgos méhecske gyűjti a mézet

A kaptár további kincsei

Virágpor: különösen hatásos, koncentrált roboráló szer kimerültség, lábadozás idején. Tartalmazza a fontos vitaminok teljes skáláját és az összes aminosavat, amelyekrre az idegrendszernek szüksége van.

Propolisz: Fájdalomcsillapító hatású, gomba- és más mikrobaellenes tulajdonságú, természetes antibiotikum. Alkoholos oldatként felső légúti megbetegedéseknél, gyomor és bélgyulladásoknál, makacs fertőzéseknél hatásos. Csökkenti a vérnyomást, serkenti az immunrendszert, regenerál, segít a szervezet öngyógyító folyamatát.

Méhpempő: a méhkirálynő és a fiatal méhek tápláléka, növeli a szellemi és fizikai teljesítményt, fokozza a szervezet ellenálló-képességét. Fiatalító, regeneráló szer, a szív-érrendszeri problémáktól az idegrendszeri panaszokon át az ízületi betegségek kezeléséig sokféle bajra alkalmazható. Férfiaknak potencianövelő, nőknél a termékenységet javító hatású. Belsőleg fogyasztva támogatja a műtétek utáni regenerálódást. A kozmetikai iparban külsőleg alkalmazva megszépít, fiatalítja a bőrt.

Mézcsepp - cseppen a méz

És végül, de nem utolsó sorban a méz kiváló édesítőszerként alkalmazható tea és kávé estén is. A kávé estén izgalmas íz élményben lehet részünk, hiszen az alapesetben kesernyés kávét megédesítve különleges aromavilágot fedezhetünk fel a mézzel. Tippet már korábban adtunk, hogyan készíts kávét mézzel.

A méz kiváló ajándék. Ha valakinek egy díszcsomagolású virágmézet, netán propoliszos akácmézet adsz, tudni fogja, hogy az örömmel zamatos különlegesség megédesíti a közös pillanatokat.

Arról is tettünk már említést, hogy Ezért nem romlik meg soha a méz.

Szakértőnk így vélekedik a témában:

Méz az édesítőszerek közül az egyik legismertebb és legegészségesebb. A méznek számos gyógyító tulajdonsága van, és hagyományosan sokféle egészségügyi problémára használják. Azonban fontos megjegyezni, hogy a méz fogyasztásával kapcsolatban óvintézkedéseket kell tenni, különösen cukorbetegek, allergiás emberek és csecsemők számára.

Itt van néhány egyszerű módja, hogy a mézet egészséges és gyógyító célokra használd:

1. Torokfájás: A méz enyhítheti a torokfájást és a köhögést. Keverd össze meleg vízzel és citromlével, vagy egyszerűen nyalogass egy kanálnyi mézet.

2. Immunrendszer támogatása: A méznek antibakteriális és antioxidáns tulajdonságai vannak, ami segíthet az immunrendszer megerősítésében. Fogyassz naponta egy teáskanál mézet, vagy add hozzá a mézet forró italokhoz, kávéhoz.

3. Sebek és égési sérülések: A méz sebgyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. Könnyen alkalmazható és segíthet sebek, vágások vagy égési sérülések gyógyulásában.

4. Bőrápolás: A mézet bőrápolásra is használhatod. Kenj mézet és egy kis olívaolajat a bőrre, hogy hidratálja és táplálja azt.

5. Allergiák: Néhány embert a méz rendszeres fogyasztása segít az allergiás tünetek enyhítésében, mivel a mézben lévő kis mennyiségű pollen a szervezet számára az alkalmazkodást segítheti.

6. Gyomorpanaszok: A méz enyhítheti a gyomorégést és a gyomorfájást. Egy kanálnyi méz elfogyasztása vagy meleg vízzel hígítva segíthet.

7. Fáradtság és alvásproblémák: Egy csésze meleg tej mézzel lefekvés előtt segíthet az alvásban és a relaxációban.

8. Arcpakolás: Készíts arcpakolást mézből és joghurtból, hogy tisztítsa és hidratálja az arcbőrt.

Fontos, hogy vedd figyelembe a méz adagolását és ne fogyassz túl sokat belőle, mivel magas kalóriatartalommal rendelkezik. Fontos ellenőrizni a méz eredetét, mivel a minőségi méz jobb gyógyító hatással rendelkezik. Ha allergiás vagy a mézre, akkor kerüld a fogyasztását.