Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Menü

Így teszi tönkre az esti kávé az éjszakai pihenést


Mindannyian jártunk már így: a háromfogásos vacsora után, este 10-kor az étteremben a pincér megkérdezi, kérünk-e kávét. A többiek mind kapucsínókat rendelnek, így mi is kérünk egyet. Aztán előretekerve 3 órát, éjjel 1-kor levesestányér nagyságúra nyílt szemekkel, éberen fekszünk az ágyban.

 


 

Hogy ez miért van így? Mert a kávé koffeinje zavarja az adenozint, azt az agyban található vegyületet, amely lelassítja az idegi aktivitást és elálmosít. A nap folyamán az adenozin szintje folyamatosan emelkedik, de amikor kávét iszunk, a koffein az adenozin receptorokhoz kötődik az agyban és megakadályozza, hogy elfáradjunk.

„Amikor a koffein az adenozinreceptorokhoz kötődik, az agy nem képes érzékelni az adenozint, így az idegi aktivitás nem lassul le. Növeltük az agyi aktivitásunk, ami stimulálja az agyalapi mirigy működését, ami azt jelzi a szervezetünknek, hogy az is növelje az aktivitását. Ettől megnő az adrenalinszint, a szív és a légzés felgyorsul. Ennek eredménye pedig az, hogy egyre jobban felébredünk” – magyarázta a folyamatot Dr. Irshaad Ebrahim londoni alváskutató.

Ha zavartalan éjszakai pihenésre vágyunk, akkor délután 2 óra után már ne igyunk kávét, tanácsolja a szakember, azaz az este 10-es kapucsínót már biztosan nem tanácsos elfogyasztani.

A több mint 35 éve alváskutatással foglalkozó Dr. Neil Stanley azt állítja, hogy a koffein meghosszabbítja az elalvási periódust, csökkenti az alvás mélységét és az általános minőségét is. Persze van, aki el tud aludni egy kávé után is, ez az egyéni érzékenységtől függ.

Ahhoz, hogy megtudhassuk, mennyire vagyunk érzékenyek a koffeinre, elég a testünkre hallgatni. Ha észrevesszük, hogy azokon a napokon, amikor nem tudunk elaludni, vagy rosszul alszunk egyébként több kávét vagy teát is ittunk, akkor csökkenteni kell a koffeinbevitelt.

Ha többször előfordul, hogy nem tudunk elaludni, akkor ne csak az esti kávét hagyjuk el, hanem sokkal jobban csökkentsük a koffeinbevitel mértékét, a késleltetett ébresztőhatás ugyanis órákkal az utolsó csésze után is bekövetkezhet.

A nyugodt alvás nagyon fontos, mert a kialvatlanság hatással van az érzelmek negatív feldolgozásától kezdve a döntéshozatal módjának megváltozásáig sok mindenre. Reményvesztettséget, memóriaproblémákat és ingerlékenységet is okozhat.

A krónikus depriváció (ismétlődően 7 óránál kevesebb napi alvásmennyiség) hosszútávú következményei közé tartozik az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szív és érrendszeri betegségek és a magas vérnyomás kialakulása.

Forrás: elet-erzes.blog.hu

Emiatt kínál a COOLCoffee.hu webáruház koffeinmentes kávékat széles választékban, szemes, őrölt, kapszulás és párnás kiszerelésben, hiszen ezekkel a nap második felében is negatív mellékhatások nélkül élvezheti a kávézás élményét.