1967-ben járunk - A Dolgozó Nő

Duplát vagy szimplát tetszik?
"A kávé őshazája Etiópia. Hiteles feljegyzések szerint a kávécserjék termesztését 1450 körül Gemal Eddin adeni főmufti (főpap) kezdte meg, aki ellátogatott a Vörös-tenger nyugati partvidékére, s itt ismerte meg a kávét. Aden már 1459-ben a kávékereskedelem egyik központja volt.
A kávéital fogyasztása gyorsan terjedt. Akik megkóstolták, hamar meg is kedvelték. A „Coffea Arabica“ — ahogy ma a kávét tudományosan nevezik — nem árulja el az első pillanatra, hogy milyen hatások rejlenek benne. Termése a soméra emlékeztet, nyersen fogyasztva émelygést, rosszullétet okoz, levelei örökzöldek, virágai nagyon jó illatúak, a régi botanikusok „Jazminum arabicum“-nak nevezték.
Már elterjedésének első éveiben viták voltak akörül, hogy ártalmas-e vagy sem. Szavahihető feljegyzések szerint az egyiptomi szultán mekkai helytartója 1511-ben tanácsadói és orvosai véleménye alapján megállapította, hogy a kávé hatása hasonló a boréhoz, derűs hangulatot, élénkséget és jókedvet okoz, ezért Mohamed törvényeire hivatkozva, eltiltotta a kávé élvezetét. Akinél kávét találtak, azt megbotozták, és szamárháton meghurcolták.
A mekkai emir határozatát bejelentették a kairói szultánnak is, aki viszont a kairói orvosok és más írástudók véleménye alapján így határozott: „A mekkai orvosok, sőt maga az emir is nagy szamarak! A kávé egészséges ital, fogyasztása megengedhető. Élvezete miatt a prófétának egyetlen igaz fia sem fog kintrekedni a paradicsomból.“
Ez a 450 évvel ezelőtti történet tekinthető a kávé hívei első győzelmének. Azóta még előfordultak a történelem folyamán tiltó rendelkezések, és a kávéellenes propaganda sem szűkölködött hangzatos érvekben. Napóleonról például azt állították, hogy a mértéktelen kávéfogyasztás okozta halálát. Pedig a kávé, amint ma már tudjuk, nem halálos méreg. A koffeinnek csak igen nagy adagja, körülbelül 10 gr okozna halált (500 csésze feketekávé). Voltaire nagyon szerette a kávét. Mindig sok kávét ivott, s mégis 85 éves kort ért el. A „Londoni Kurir“ egy 114 éves asszonyról írt, aki magas kora-ellenére fürgén mozgott, csak 65 évesnek látszott, pedig naponta átlag 30 kis csésze feketekávét fogyasztott..."