Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Menü

A reggeli „tankolás” és a Kávé-pótszerek

479,90-es üzemanyagár mellett... Élet és Tudomány 1966

Gyakran emlegetjük, tréfásan is, hogy "kávéivó nemzet" lettünk, s valóban sokan — különösen az intenzív szellemi munkát végzők — a napot feketekávé "tankolásával" kezdik.

 

Kávé-tankolás

Bár a tápláló reggelit ez semmiképpen sem helyettesítheti, mégis hasznosnak mondható. A kávé ezerszer jobban ajánlható napkezdésre, mint az ugyancsak sokak által kedvelt pálinka ... Mert bár az alkohol is emeli a hangulatot és javítja a közérzetet, már egyetlen féldeci is rontja a szellemi működéseket, és ha átmenetileg meggyorsítja is a cselekvést, a teljesítmény romlik, és például több lesz a hiba a számolásban, a gépírásban stb. Az alkohol hatására romlik az izmok jól egybehangolt működése, és ezáltal több lesz a selejt is, a baleset is.

A feketézés soha sem jár ilyen veszedelmekkel. A reggeli első kávét napközben többnyire a munkahelyeken is újabb és újabb kávéadagok követik. A tapasztalat szerint ennek különösen a szellemi teljesítményekre van jó hatása. Néhány évvel ezelőtt azonban, a kávé drágasága idején, sokan rászoktak arra, hogy élénkítésre különféle koffein tartalmú gyógyszereket szedjenek: elsősorban Karilt vagy Antineuralgicát. Ezek már sajnálatosan sok bajt okoznak. Előbbnek 0,1, utóbbinak 0,05 g koffeinje mellett ugyanis jelentős az amidazofén- és a fenacetin-tartalma. Ezeknek a tartós fogyasztása gyakran jár súlyos vese- és enyhébb esetben állandó fejfájással. A Karil-szedés "divatjának" ellensúlyozására hozták forgalomba a Kofka tablettákat, amelyek kakaó és pörköltkávé porával elkeverve darabonként 0,05 g koffeint tartalmaznak. Az élénkítő hatású egyéb gyógyszerekkel is sok a visszaélés. A koffeinnél tízszer erősebb Aktedron, valamint az étvágy csökkentésével a lefogyást támogató egyéb izgató hatású szerek is sajnálatosan divatba jöttek. Különösen szomorú, hogy vizsgára készülő fiatalok is meggondolatlanul élnek velük. Mindezeknek a helyettesítésére a kávé lenne a legalkalmasabb.

Dr. Issekutz Béla ny. egyetemi tanár, akadémikus