Ahogyan a baristák csinálják
1. Miért mondják időnként, hogy "lehúzzák" az eszpresszót?
Az első presszógépeknek úgynevezett pumpakarja volt és ezt kellet ahhoz meghúzni, hogy a víz átáramoljon a kávén. Innen ered az angol szó (pulling) és ez honosodott meg többé-kevésbé a magyar nyelvben is.
2. Miért foglalkoznak annyit azzal, hogy miből pontosan mennyi kell egy kávéba?
A baristák mindig mindent lemérnek. Még a vizet is! Így lehetnek csak biztosak abban, hogy minden egyes lefőzött eszpresszó a megfelelő arányban tartalmazza az összetevőket.
3. Pontosan mennyi ideig készül egy presszókávé?
A tökéletes eszpresszót 23-28 másodperc alatt kell lefőzni. Ha az idő valamelyik szélső értékhez közelít, más finomságúra kell darálni a kávét.
4. Mi a különbség az eszpresszó és a ristretto között?
Az utóbbi lényegében a rövid presszókávé. Az eszpresszó készítése során egyedül a hossz változik és ez alapján három típus különíthető el: Ristretto (rövid), Normál (a klasszikus) és a Lungo (a hosszú).
A baristák azonban magát az italt ugyanannyi ideig készítik! A különbség abból fakad, hogy a kávé mennyire van megőrölve. A ristretto esetében például rendkívül finomra, a víz ezért lassabban áramlik át a kávén, a végeredmény pedig rövid, ám erőteljes ízű ital.
5. Egy grandéban több kávé van, mint egy piccolóban?
Ha egy kávézóban grandék rendelünk, abba nem lesz feltétlenül több koffein, hacsak nem kérünk abba két adag eszpresszót vagyis két shotot. A nagyobb méret rendszerint azt jelenti, hogy a kávé több vízzel vagy tejjel van felöntve.
6. A latte art csak show-elem?
Igen is meg nemi. Mi tagadás, tényleg látványos képeket lehet a tejből készíteni, de e folyamat során az is kiderül, az jól lett-e felhabosítva! Ha ugyanis egy levél - vagy szívalak hosszú ideig megmarad a kávé tetején, akkor az azt alkotó mikrohab is kellően stabil.
7. Mennyi ideig tart a baristaképzés?
Az alapokat akár egyetlen hétvége alatt is el lehet sajátítani. De a Starbucks például kéthetes intenzív tanfolyamra küldi el a baristáit. Függetlenül azonban a papír megszerzésétől, a baristák úgy tartják, a tanulási folyamat állandóan tart. Keresett és jól jövedelmező szakmáról van szó, ezért az igazi barista mindig kész továbbképezni magát. Jó barista holtáig tanul! :-)
8. Ha megkérnénk, megdarálná nekünk a kávénkat?
Nos, van egy nagyon fontos szabály: a kávét mindig frissen, a lefőzés előtt kell őrölni. Ám ennek az előírásnak kevés értelme van, ha valakinek olcsó árfekvésű kávédarálója van otthon., mert az egyetlen szemcseméretet produkál. Ez esetben a barista készségesen megőröli a vendég kávéját - feltéve, ha az megígéri, hogy hamar fel fogja használni és nem hagyja azt hosszú ideig állni.
9. Milyen rég pörkölték a kávéját?
A megpörkölt kávébabnak megvan a maga élettartama. Ideális esetben a baristák által használt kávé nem régebbi tíz naposnál. Sok ínyenc azonban azt tartja, érdemes a kávét a pörkölés után pár napig állni hagyni. Ezek alapján a legjobbnak az 5-10 napos őrlemény tekinthető.
10. Mi a legnagyobb különbség az eszpresszó és a filteres kávé között?
Az előbbiben sokkal több a koffein, mivel a lefőzése során fellépő nyomás hatására több szilárd anyag és illóolaj kerül magába a kávéba. A filteres kávéban viszont jobban érezni egy sor apróbb íz jelenlétét. Hogy melyik a finomabb, az csupán ízlés dolga.